Journal of Academic Union Association
Bize Normal Gelmeyen “Yeni Normaller” - Akademik Birlik Derneği

Bize Normal Gelmeyen “Yeni Normaller” [ Mehmet Şevki ÇADIRCI ]


19-06-2020 21:42

"Günümüz insanı, her şeyin fiyatını biliyor; ama hiçbir şeyin değerini bilmiyor."
Oscar Wilde


“COVİD-19” terimi hayatımıza girdikten sonra  bir milat gibi günlük hayatımızda, çalışma hayatımızda olmaz dediğimiz; hatta aklımıza bile gelmeyecek derecede sıra dışı uygulamalar normal oldu. Ne mi bunlar ? Öğrencisiz okullar, insanların ve araçların olmadığı caddeler, kapalı kafeler ve restoranlar, cemaatin olmadığı camiler, yalnızca kedilere martılara kalmış sahiller, balıkların rahatça yüzebildiği denizler gibi.

Dünyada Ocak ayında görülmeye başlanan ülkemizde Mart ayında ilk hastanın görülmesi ile başlayan pandemi sürecinin başlarında hayatımızda bu kadar köklü değişiklikler yapacağını kimse tahmin edemezdi. Avrupa’da, Amerika’da yüzbinlerce kişinin ölmesi ile dünya pandemi gerçeğini çok daha iyi fark etti. Çocuklarımız ve büyüklerimiz aylarca evlerinden çıkmadan yaşamak zorunda kaldı; bizler mecbur kalmadıkça evden çıkmadık. Bu durum elbette hastalıktan korunmanın yanı sıra ailemizle daha çok vakit geçirmeye fırsat oldu. Daha önceleri hayatın bir parçası diye düşündüğümüz bir çok alışkanlığımızın olmasa da olabileceğini  fark ettik ( alışveriş merkezleri, kafeler gibi ). Elbette bu gibi yerler gerekli fakat her gün bir veya birkaç defa gidilmese de hayatın yaşanabileceğini anladık sanırım.

Bugün Haziran ayı başlamasıyla yeni normallerle günlük yaşantıya başladık. Maske, mesafe, temizlik vazgeçilmez üçlümüz oldu ve uzunca bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Uzun zamandır görmediğimiz bir dostumuza doyasıya sarılmak yerine ancak uzaktan hoş geldin diyebiliyoruz; annemizin babamızın ellerini öpmek yerine yalnızca selamlamakla yetiniyoruz. Fırında, markette, bankada kimse bizi zorlamasa da önümüzdeki ve arkamızdaki kimselerle olabildikçe mesafeli duruyoruz. Camilerde, önceleri safları sıkı tutmak için gayret ederken şimdi aralıklı saf tutmak normal oldu.

 “Yeni normaller” günlük yaşantımızda uzunca bir süre daha varlığını sürdürecek gibi görünüyor. Olsun, bizler bilinçli bir şekilde belirlenen yeni kurallara uyduğumuz müddetçe bu sıkıntılı günler çok daha çabuk geçecek biliyoruz. Hem kendimiz hem etkileşimde olduğumuz tüm insanlar için maske, mesafe, hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz.

Akademik Birlik Derneği - Mehmet Şevki ÇADIRCI Köşe Yazıları
[ Mehmet Şevki ÇADIRCI ] Diğer Köşe Yazıları
Yetiştirdiğimiz Yeni Nesil06-01-2020 21:35
Duyurular
MarFresh 2021 Sempozyumuna Sponsor Olduk
4. Uluslararası Gıda Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi`ne Sponsor Olduk
7. GAP ZİRVESİ Kongrelerine Sponsor Olduk
BİOECO 2019 Sempozyumuna Sponsor Olduk


Tanıtım Videosu
HIZLI ERİŞİM LİNKLERİ

7. GAP ZİRVESİ KONGRELERİ
Web sayfasında bulunan materyallerin telif hakkı Akademik Birlik Derneği © 2019 aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.