Journal of Academic Union Association


Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Öğr.Üyesi Hamza YALÇIN`ın Küçükbaş Hayvancılıkta Web Tabanlı Refah Yazılımı Geliştirilmesi Projesi TÜBİTAK Tarafından Kabul Edildi


17-05-2024 22:16

Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknoloji Bölümünde görev yapmakta olan Dr. Öğretim Üyesi Hamza YALÇİN’in yürütücülüğünde, "Küçükbaş Hayvan Refahının İstatistiksel Modellenmesi ve Web Tabanlı Refah Yazılımının Geliştirilmesi" başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kabul edildi.

Hayvan refahı değerlendirme kriterleri, geçmişte uzmanlar tarafından yapılan gözlemlere dayanmaktaydı. Ancak, bu değerlendirmelerin uzmandan uzmana farklılık göstermesi, net bir tablonun oluşturulmasını zorlaştırmaktaydı. Avrupa Birliği'nin hayvan refahı değerlendirme kriterleri, bu noktada yetersiz kalmaktaydı. Bu proje, hayvancılık, ileri modelleme ve yazılımı bir araya getirerek bu soruna yönelik çözümler üretilmesini amaçlamaktadır.

Hayvancılıkta refahın değerlendirilmesinde yeni ve uzmandan bağımsız bir objektif bakış açısı sağlama amacıyla gerçekleştirilecek projede, hayvan refahı modelinde yer alan faktörler ve alt faktörler sayesinde sözel olan "Refah" kavramı rakamsal olarak skorlanabilir hale gelecek ve böylelikle ölçülebilir hale gelecektir. Rakamsal olarak ölçülen refahın süt verimi ve süt kalitesi üzerindeki etkilerin de tahmin edileceği proje kapsamında toplamda 14 model bulunacak. Web tabanlı yazılım aracılığıyla proje modellerine açık erişim sağlanacağı bu modeller, yapılacak yazılım ile alandaki ücretli yazılımlara göre ücretsiz ve açık kaynak kodlu olacak. Ayrıca kendi modelini oluşturmak isteyen diğer araştırmacılar da alan fark etmeksizin yazılımı çalıştırabileceklerdir.

Bu proje sonucunda elde edilen SCI yayınlarının, Avrupa Birliği hayvan değerlendirme kriterlerinin güncellenmesine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Hamza YALÇİN’in yürütücülüğündeki projede Harran Üniversitesi Zootekni Bölümü’nden Prof. Dr. Sabri YURTSEVEN, Harran Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü’nden Doç. Dr. Mücahit KAHRAMAN, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi İbrahim ÖZTÜRK, araştırmacı olarak yer almaktadır.

Duyurular
MarFresh 2021 Sempozyumuna Sponsor Olduk
4. Uluslararası Gıda Tarım ve Veteriner Bilimleri Kongresi`ne Sponsor Olduk
7. GAP ZİRVESİ Kongrelerine Sponsor Olduk
BİOECO 2019 Sempozyumuna Sponsor Olduk


Tanıtım Videosu
HIZLI ERİŞİM LİNKLERİ

7. GAP ZİRVESİ KONGRELERİ
Web sayfasında bulunan materyallerin telif hakkı Akademik Birlik Derneği © 2019 aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve yayınlanamaz.